Cel studiów
Studia Podyplomowe Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu mają na celu podniesienie kompetencji oraz umiejętności słuchaczy i słuchaczek w zakresie mitygacji czyli ograniczeniu wpływu działalności człowieka na powstawanie tzw. antropogenicznego efektu cieplarnianego. Studia służą pozyskaniu rozszerzonej wiedzy o zrównoważonym rozwoju w kontekście mitygacji i adaptacji do zmiany klimatu z elementami wiedzy z różnych dziedzin nauki: nauk społecznych, nauk ścisłych i przyrodniczych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk inżynieryjno-technicznych.
Mają za zadanie dostarczyć narzędzi do potęgowania procesu adaptacji społeczeństwa, obszarów miast i wsi do zmian klimatu, w tym budowania partnerstw lokalnych/regionalnych pomiędzy jednostkami naukowymi, samorządem terytorialnym, przedstawicielami biznesu oraz ngo w łańcuchu poszukiwania praktycznych rozwiązań stanowiących narzędzia realizacji Europejskiego Zielonego Ładu oraz polityk krajowych i regionalnych z tym związanych. Powstanie studiów i opracowanie ich programu jest wynikiem współpracy przedstawicieli Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, czyli uczelni uczestniczących w Związku Uczelni Fahrenheita. Tematyka studiów jest interdyscyplinarna, odnosi się do najbardziej aktualnego stanu wiedzy.
W Modułach, które będą prowadzone przez specjalistów Uczelni i specjalistów zewnętrznych poruszane są m. in. następujące zagadnienia:
Moduł 1: Wprowadzenie do problematyki zmiany klimatu (m.in.: aspekty fizyczne i przyrodnicze kryzysu klimatycznego),
Moduł 2: Społeczno-polityczne aspekty zmiany klimatu (m.in.: aspekty zmiany klimatu analizowane z perspektywy różnych dyscyplin nauk społecznych; polityk krajowych i zagranicznych, prawa międzynarodowego, unijnego i krajowego, ekonomiczne konsekwencje zmian klimatu, innowacje społeczne i ekonomiczne oraz strategie adaptacji do zmian klimatu).
Moduł 3: Inżynieria dla klimatu (m.in.: zrównoważona mobilność miejska i adaptacja miast/obszarów do zmiany klimatu, zarządzanie zasobami oraz wodami w przestrzeni miejskiej).
Moduł 4: Zdrowotne aspekty zmiany klimatu (m.in.: zdrowie publiczne, choroby i toksykologia środowiska wynikające ze zmiany klimatu oraz prognozowane konsekwencje jej występowania).
W Module 5 Seminarium dyplomowe możliwa jest realizacja projektów indywidualnych (wybór promotorów spośród listy ekspertów z trzech Uczelni) do wykorzystania w miejscu pracy, w otoczeniu społecznym.
Ostatnim z Modułów jest wyjazd studyjny, czyli zajęcia praktyczne. Zadaniem studiów jest także wypracowanie umiejętności krytycznej oceny zjawisk zachodzących w sferze inicjowania, rozwijania i aktywności w sferze zrównoważonego rozwoju z zakresu mitygacji i adaptacji do zmiany klimatu.